Kūrybinės dirbtuvės „Kasdieniai objektai kūryboje“
Balandžio 8 – 26 d. galerija (AV17) rengė tęstinį edukacinį projektą „Kasdieniai objektai kūryboje“. Nuo 2019 m. pradėtas kūrybinių edukacinių dirbtuvių projektas šiais metais balandžio mėnesį pakvies į užsiėmimus vyksiančius Tauragės, Raseinių ir Jurbarko meno mokyklose. Tai kūrybinių dirbtuvių ciklas, skirtas 10 – 18 m. moksleiviams, leisiantis jiems tiesiogiai prisiliesti prie svarbių šiuolaikinio meno kūrimo principų. Projektas orientuotas į šiuolaikinio meno pažinimą bei domėjimosi skatinimą mažesniuose Lietuvos miestuose. Teorines ir praktines paskaitas apie šiuolaikinį meną moksleiviams ves gerai žinomi šiuolaikiniai menininkai ir lektoriai. Taip pat, jaunuoliai turės išskirtinę galimybę tiesiogiai prisiliesti prie šiuolaikinio meno kūrimo proceso ir principų.
(AV17) galerija viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių galerijų išsiskirianti savo siekiu pristatyti išskirtinai šiuolaikinio objekto, skulptūros ir instaliacijos meną. Jos pagrindinis tikslas, pasitelkiant įvairias kūrybiškas bei šiandieniniam žmogui aktualias ir prieinamas priemones, populiarinti šiuolaikinį meną tarp skirtingų auditorijų, skatinti jo suvokimą ir domėjimąsi. Projekto „Kasdieniai objektai kūryboje“ veiklos orientuotos į skulptūros, objekto, instaliacijos ir kūno meno pažinimą, tad edukacinių užsiėmimų metu bus sutelkiamas dėmesys į skulptūroje dažnai naudojamam ready–made. Vienas iš ready–made panaudojimų būdų kūrybiniame procese apima antrinių žaliavų ir jau sukurtų egzistuojančių objektų pritaikymą kūryboje. Tokio pobūdžio kūrybinė medija veikia kaip visiems lengvai prieinamas saviraiškos būdas, atkreipia dėmesį į vartotojiškumą, skatina sąmoningumą bei suteikia ekologinę potekstę kuriant.
Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai buvo įtraukti į edukacines paskaitas, diskusijas ir praktinius užsiėmimus kurių metu buvo kalbama apie šiuolaikinę skulptūrą, objektą, darnų meną, ready-made su garsiais Lietuvos menininkas ir pedagogas: Gintas Kavoliūnas, Austė Jurgelionytė – Varnė, Neringa Zakarauskaitė, Saulė Noreikaitė ir Vygintas Orlovas. Foto menininkas, senosios analoginės fotografijos meistras Gintas Kavoliūnas supažindino dalyvius su senosiomis fotografijos technologijomis. Dirbtuvių metu lektorius kvietė dalyvius atrasti ready-made panaudojimą fotografijoje, jų pagalba konstruoti naratyvus bei analizuoti archyvų temą šiuolaikinėje skulptūroje. Tekstilininkė Austė Jurgelionytė – Varnė kvietė užsiėmimų dalyvius kurti iš natūralių, kasdieninių medžiagų lengvai sukonstruojamus ir asmeninėje aplinkoje pritaikomus šviesos objektus. Augalų raštais marginti daugkartiniai maišeliai – žibintai – pagalvės, ne tik skatino artimoje aplinkoje rasti medžiagų kūrybai, bet ir naudoti mažiau plastiko ar popieriaus. Meno terapeutė ir keramikė Neringa Zakarauskaitė pristatė keramikinių skulptūrinių objektų dirbtuves ir kartu su dalyviais ieškojo būdų kaip juos sujungti su rastais objektais. Kūrybinių dirbtuvių metu buvo susitelkiama į nuolatos besikeičiančius vidinius išgyvenimus, perkeliant juos į kūrinius. Šios dirbtuvės skatino patirti šiuolaikinį meną bei save per spontanišką meninę išraišką. Jaunosios kartos performanso menininkė Saulė Noreikaitė supažindino dalyvius su performanso meno pagrindais ir kartu kurė individualų bei kolektyvinį pasirodymą. Užsiėmimas buvo skirtas išlaisvinti dalyvių kūrybingumą ir mąstymą per judesį, naudojant savo kūną ir atsineštą daiktą, taip išreiškiant su juo susijusias emocijas. Vygintas Orlovas yra Lietuvoje gerai žinomas tarpdisciplininis menininkas, dirbantis su garso bei vaizdo sinestezija, kuriantis garso, video performansus. Jo vedamų užsiėmimų metu buvo aktualizuojamas santykis tarp vaizduojamojo meno ir muzikos. Kūrėjas dalyvius kvietė mąstyti apie aplinką ir joje esančius objektus per garsą. Edukacijos metu mokiniai supažindinti su įvairaus pobūdžio garso įrašymo technika, vėliau ją pasitelkiant buvo kuriama bendra garsinė instaliacija.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba