Parodos

Kaspars Podnieks yra konceptualus latvių menininkas savo parodose dažniausiai jungiantis fotografiją, instaliaciją bei videomeną. Jaunas menininkas šiuo metu yra viena pagrindinių meno figūrų Latvijoje, per porą dešimtmečių dalyvavimo parodose ir konkursuose įvairiose šalyse pelnęs tarptautinį pripažinimą. Svarbiausiu šio menininko įvertinimu yra laikomas Latvijos atstovavimas 55-ojoje Venecijos bienalėje 2013 m., kurios metu menininkas sulaukė daug dėmesio ir teigiamų kritikų atsiliepimų.

Kaspars Podnieks kūryboje vienas iš pagrindinių tyrinėjimo objektų yra kaimas ir jame gyvenančių žmonių kasdienybė bei aplinka. Nuolat fiksuodamas mažo miestelio gyventojus, žemės ūkiui skirtą atributiką bei naminius gyvulius, menininkas analizuoja šiandieninę provinciją kaip reiškinį, o kontrasto principu gretindamas didmiestį simbolizuojančius objektus, jis siekia paliesti ir politinį/socialinį aspektą, kuris stovi lyg “užtvara” tarp didelio ir mažo miesto gyventojų. Toks vaizdavimo principas kuria siurrealumo įspūdį ir žiūrovą priverčia permąstyti realybės sąvoką.

Dažnai sutinkami Kaspars Podnieks gimtojo miestelio Drusti peizažai, portretai bei autoportretai kartu egzistuoja ir kaip kūrėjo kultūrinio identiteto paieškos ženklai. Identiteto, kurį formuoja istoriniai prototipai ir konservatyvios kultūros bei modernėjančio miesto simboliai. Analizuodamas ūkyje įsivyravusią kasdienybę ir post-sovietinės kultūros paliktas žymes kaimo žmonių gyvenime, K. Podnieks savo darbais įprasmina kiekvieno žmogaus kultūrinio identiteto paiešką, kuri priklauso nuo politizuotos ir nuolat besikeičiančios Europos geografijos.

Parodoje „Užtvara“ Kaspars Podnieks pristatė įvairių medijų (fotografijos, vaizdo įrašai bei instaliacijos) ekspoziciją, kurioje sukurtas nenutrūkstantis naratyvas privertė kiekvieną įsiklausyti į savo kultūrinę patirtį ir permąstyti jį supančios kasdienybės struktūrą. Kūriniai kalbėjo apie visa apimančius procesus ir jų cikliškumą. Apie nuolat atsinaujinančius, judančius ir kintančius ryšius, kurie gamtoje veikia nepriekaištingai lyg laikrodžio mechanizmas, tačiau socialinėje aplinkoje stringa ir nesugeba perlaužti žmogaus susikurtų “užtvarų”.

Kaspars Podnieks (1980 g.) yra šiuolaikinio konceptualaus meno atstovas Latvijoje, 2013 m. atstovavęs savo šalį 55-ojoje Venecijos bienalėje. 2005 m. jis įgijo vizualinių komunikacijų magistro laipsnį Latvijos dailės akademijoje, tačiau parodose dalyvauja jau nuo 1998 m. Kol kas jis yra surengęs keturias personalines parodas ir sudalyvavęs grupinėse parodose Vokietijoje, Švedijoje, Graikijoj, Italijoje, Lietuvoje bei Prancūzijoje.  Taip pat nuo 2005 m. menininkas įsitraukė ir į socialinę/politinę veiklą – tapo Drusti miestelio tarybos nariu ir Rauna regiono deputatu.

Rugsėjo 7d. 18 val. parodą sekė seminaras „Postsovietinio palikimo ženklai kultūrinio identiteto beieškant lietuvių bei latvių medijų mene”. Dalyvavo Kaspars Podnieks (LV), Artūras Valiauga (LT), seminarą vedė menotyrininkas Jurijus Dobriakovas.

Seminaras vyko Vilniaus Dailės Akademijoje, „Titanike” (Maironio g. 3), 112 auditorijoje.

Projektą dalinai finansavo Lietuvos Kultūros Taryba.