Parodos

„Somersault“ – tai pirmoji Olandijoje gyvenančios menininkės Rūtos Butkutės personalinė paroda Lietuvoje, kurioje sujungiamos skirtingos medijos: skulptūra, video menas, keramika ir performansas. Parodoje autorė analizuoja gana retai Lietuvos šiuolaikinio meno lauke sutinkamą fenomeną – judančio objekto choreografiją. Čia menininkė tyrinėja kūno ir objekto santykį per judėjimą, pabrėždama ne mentalinį, o fizinį šio santykio pojūtį. Pats parodos pavadinimas „Somersault” nurodo į gimnastikos judesį, įprastai žinomą kaip salto, kuomet žmogus kūlversčiu apsiverčia 360° kampu.

Savo kūryboje Rūta Butkutė tyrinėja, kaip objektai vienas su kitu komunikuoja per paprastus veiksmus, kaip kritimas, šokimas, kilimas, vaikščiojimas ar gulėjimas. Anot autorės, tai glaudžiai susiję su skulptūriniais procesais. Parodoje „Somersault” eksponuojami objektai, rodos, sustabdyti vyksme, o visi kartu susipina į bendrą judesį menančią instaliaciją. Menininkės kūriniai transformuoja galerijos erdvę kurdami dinamišką visumą, kurioje vaikščiodamas lankytojas tampa objektų santykio su aplinka ir pačios instaliacijos dalimi. Parodoje tai pat pristatomi video performansai, kuriuose įvairiais metodais išjudinamos įprastai statiškos skulptūros.

Lapkričio 27 d. parodą papildė Rūtos Butkutės performansas „Spell Action“, kurį atliko dvi performanso atlikėjos iš Olandijos, Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Performanso metu šokėjai, naudodami choreografiją ir veikdami kartu su skulptūriniais objektais, šokio judesiais tyrinėjo juos supančią erdvę bei kvestionavo objektų kilmę ir funkciją.

Rūta Butkutė (g. 1984) – Kaune gimusi menininkė, šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Amsterdame. Studijavo Vilniaus dailės akademijoje, Gerrit Rietveld akademijoje ir Rijksakademie rezidentūroje Amsterdame. Autorė aktyviai rengia personalines parodas (CC Strombeek kultūros centre Grimbergene, Belgijoje, Kaaitheater ir Rosas P.A.R.T.S Briuselyje, Fons Welters galerijoje Amsterdame, Teruhiro Yanagihara galerijoje Osakoje, Japonijoje, Art Rotterdam Olandijoje ir kt.) ir dalyvauja grupinėse parodose (Gemmente muziejuje Hagoje, Olandijoje, Olandų dizaino savaitėje Eindhovene ir kt.). R. Butkutė taip pat yra dalyvavusi įvairiose rezidencijose, kaip Arita Residency rezidentūroje Japonijoje ir „Swing residency“ Niujorke, taip pat buvo apdovanota keliomis individualiomis stipendijomis.