Parodos

Ryčio Urbansko personalinės parodos „Re-kolekcijos“ kūrinių inspiracijos – tai menininko rasti vizualūs ir garsiniai fragmentai iš praėjusio laiko, kuriuos tyrinėdamas jis kuria savas istorijas, praeities įvykių galimus scenarijus ir jų hipotezes. „Re-kolekcijos“ – nuoroda į per laiką susiformavusią tam tikrų radinių kolekciją, o lotyniškas priešdėlis „Re“ reiškiantis pasikartojimus, simboliškai siejamas su nauja tų radinių transformacija.

Parodoje buvo eksponuojami objektai kuriantys erdvines kompozicijas, susidedančias iš ready-made’ų, autoriaus kurtų objektų ir garso kūrinių. Dalis eksponuojamų darbų lankytojus nukėlė į XX a. antrosios pusės Ameriką, tuometinę jos kultūrą ir vizualinę estetiką. Pasitelkdamas to laikotarpio kultūrinius atributus: modernistinę architektūrą, jos formas ir struktūras, amerikiečių roko grupės Van Halen garso takelį, menininkas juos rekonstravo kurdamas naują turinį, nutolusį nuo jų kultūrinės ir geografinės zonų. Permąstant vaizdo ir klausymo sukeltas patirtis, jų kuriamus erdvės ir laiko pokyčius bei pastarųjų suvokimą, šie kūriniai atskleidė nutrūkusios komunikacijos momentą. Įdaiktinti prisiminimai tampo tarpininkais tarp praeities ir dabarties, materija, kurioje apmąstoma asmeninio laiko sąvoka.

Rytis Urbanskas baigė skulptūros magistrą Vilniaus dailės akademijoje, grupinėse parodose dalyvauja nuo 2012 m. Savo kūrybą pristatė Šiuolaikinio meno centre, VDA parodų salėse Titanikas bei Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje. Menininkas stažavosi Karališkoje Danijos ir Estijos menų akademijose. Kūrėjo darbai pasižymi konceptualiai tyrinėjama aplinka per garsinį ir vizualinį jos kodą. Vienas iš pagrindinių R. Urbansko kūrybinių interesų yra klausymosi procesų analizė, plėtojama skirtingų akustinių erdvių kontekstuose. Autoriaus kūriniams, ypač garso, būdinga peizažų neatitikimų tyrimas, pirmojo ir antrojo planų konfliktas atveriantis prieigą prie užslopintų peizažo detalių jas išryškinant. Kuriamos instaliacijos pasižymi interaktyvumu ir įsitraukimu, surežisuojant tam tikras socialines situacijas, kurios formuoja jų išbaigtumą.