Parodos

Parodos pavadinimas “Pogrindis” atspindi temą, kuri įkvėpia šiuos jaunus menininkus, ji taip pat yra dažnas motyvas jų kūriniams. Pogrindis – tai kita realybė, pasaulis, kuris egzistuoja kažkur paraleliai mūsų kasdienybės, arba po ja (jei gilinsimės į tiesioginę šio žodžio prasmę – “po grindimis”). Šioje vietoje galioja savos taisyklės, sava tvarka. Į pogrindį negali patekti kiekvienas, o tamsa, nežinomybė, apgaubusios jį bei, dažnai su šia vieta asocijuojama, kriminalinė veikla audrina vaizuotę ir iššaukia įkvėpimą. Inspiracijas, kurias patiria mąstydami apie pogrindį ir joje veikiančias jėgas, Rūta ir Raineris perkelia į savo kūrybą.

Šiuos du juvelyrus, paprastai kuriančius individualiai, vienija ir kita tema – tai domėjimąsis mitologija. Rainerio kūriniai iš akmens – įkvėpti įvairių senovės tautų mitologijos. Kurdamas šis autorius nuodugniai gilinasi į jų istoriją, ritualus, dievišką simboliką. Rūtos juvelyrikos darbuose taip pat galime atrasti panašių motyvų ir simbolikos, tačiau, kaip teigia pati autorė, šie vaizdiniai kyla iš pasąmonės ir nėra paremti tiksliais pavyzdžiais. Skirtingas menininkų darbo pobūdis ir juos vienijanti tematika, paskatino sujungti kūrybines jėgas ir taip parodyti, jog egzistuoja kolektyvinė pasąmonė, į kurią tokie dalykai, kaip simboliai, mitologinė kalba ar ritualai yra “įrašyti”.

Rengdamiesi bendrai parodai autoriai nusprendė pabandyti kurti kartu. Juvelyrai apsikeitė savo sukurtais darbais ir leido vienas kitam juos pabaigti. Rezultate – pagaminti darbai yra bendri kūriniai, turintys dvigubą autorystę. Šį jungtinės kūrybos eksperimentą Raineris ir Rūta užbaigs galerijoje, kartu prieš parodą nutapydami bendrą darbą.

Rūta Petronytė yra jauna lietuvių menininkė ir juvelyrė. Autorė baigė metalo meno studijas Estijos dailės akademijoje, šiuo metu gyvena ir kuria Vilniuje. Savo juvelyrikos darbuose naudoja medį, akmenį, metalą, autorė savo darbuose taiko retą, Japonijoje XVII a. atsiradusią, Mokume-gane metalų lydimo techniką. Menininkė yra surengusi keletą personalinių parodų. „Vagišiai“ (2011 metais galerijoje “Argentum”, Vilniuje) buvo pirmasis juvelyrės prisistatymas meno publikai, taip pat  “Vagišiai” 2013 metais  pristatyti  Talino galerijoje A Galerii. 2014 metais įvyko antroji juvelyrės personalinė paroda “Fragmentai” (galerijoje “Meno niša”, Vilniuje). Rūta Petronytė taip pat dalyvauja grupinėse parodose.

Rainer Kaasik-Aaslav –  juvelyras iš Estijos. Menininkas baigė juvelyrikos studijas Estijos dailės akademijoje. Rainer Kaasik-Aaslav juvelyrikoje išreiškia savo idėjas naudodamas gan retai sutinkamą brangiųjų akmenų graviravimo techniką. Didžioji dalis jo juvelyrikos dirbinių ar objektų yra akmens graviūros. Jis taip pat yra menininkų grupės, kuriančios konceptualią juvelyriką, iš Estijos OTSE! narys. Ši grupė 2012 metais (AV17) galerijoje pristatė juvelyrikos parodą, įkvėptą socialinių temų, “Asmeninis Velnias”. Autorius nuo 2010 metų aktyviai rengia personalines parodas, dalyvauja grupiniuose projektuose.