Parodos

Jaunosios estų juvelyrų kartos atstovų, grupės Urmas-Ott, kūrybos parodos “Tyla tarp žmonijos nuopuolio ir pakilimo” pavadinimas referuoja į efemerišką ir transcendentinį laiko tarpsnį, kurio aiškių ribų identifikuoti neįmanoma. Šis laiko periodas greičiau yra pačių autorių vaizduotės kūrinys, paklūstantis jų pačių nustatytoms laiko kategorijoms, todėl ir parodos formatas šį kartą bus kiek netradicinis ir neapibrėžtas, nulemtas tik menininkų fantazijos.

Urmas-Ott grupė (Urmas Lüüs ir Hans-Otto Ojaste) buvo įkurta prieš trejus metus Estijos menų akademijos Juvelyrikos ir kalvystės fakultete. Pagrindinis šių dviejų menininkų bendradarbiavimo tikslas – suformuoti unikalią estetinę platformą, generuojančią naują žvilgsnį į juvelyriką ir jos eksponavimą. Urmas-Ott jau surengė tris personalines parodas (“DIY”, “DIY2”, “SHELTER 2415”) Estijoje, taip pat nuo 2010 m. dalyvauja grupinėse parodose tiek savo šalyje, tiek ir užsienyje (Izraelis, Italija, Vokietija). Kartu su grupe “Postinstrumentum” menininkai nuolat rengia eksperimentinės muzikos pasirodymus. Savo kūriniuose autoriai neapsiriboja tik viena meno rūšimi. Jie naudoja skirtingas medijas ir jungia jas į vieną bendrą gyvą organizmą, kurio esminis organas – širdis – yra juvelyrika. Garsovaizdžiai, kinetinės instaliacijos, vietos specifikos kūriniai, nuotraukos ir t.t. – visa tai formuoja jų sukonstruotą erdvės ir laiko suvokimą, kuris kuria ryšį tarp menininko ir žiūrovo.

Grupės Urmas-Ott kuriama juvelyrika yra skirta jų pačių pramanytam postapokaliptiniam pasauliui, kuriame ši turėtų tapti žmogaus sąjungininke ir padėti jam išgyventi pasikeitusiomis būties sąlygomis. Ir koks tas postapokaliptinis pasaulis, kurio viziją konstruoja menininkai? Tai spiritualistinė egzistencinė plotmė, paremta  žmogiškųjų dvasinių vertybių sutaurinimu. Šioje postapokaliptinėje fikcijoje išnyksta dirbtinės vertės ir konformistinės nuotaikos, o natūralumas, santūrumas bei pirmapradiškumas yra išryškinami. Tai pasaulis, kuriame titnagas turi daugiau reikšmės nei deimantai, todėl ir juvelyrikoje vienas svarbiausių aspektų – medžiagų įvertinimas iš naujo. Postapokaliptinės eros koncepcijoje, suformuotoje grupės Urmas-Ott, juvelyrika yra informacijos, dvasingumo ir prisiminimų skleidėja. Menininkų kuriami juvelyriniai dirbiniai yra praktiški, be jokių nuolaidžiavimų vizualinei estetikai.