Parodos

Ranka prisiglaudžia kišenėje, kai pameta pirštinę. Šioji, momentinio neapdairumo paliesta, ilgam nusėda atsitiktinėje vietoje ir iš ten moja keliais pirštais. Nelabai aišku – praeivį vilioja artyn, ar rodo kryptį pro šalį. Ilgainiui pastebėjau, kad baloje kojų nesušlapsiu, o vėjas spyglių nenupūs. Per tą laiką, kol naktis susitraukė į vyzdį, užančiai išsivertė išvirkščia puse.

Parodoje Per ilga naktis menininkė kuria peizažą, kurio fone gvildena rūbo fragmentų kaip žmogaus kūno ir jausenos tęsinio temą. Aprangos elementai, rūbų dalys menininkę sudomina kaip erdvės, teritorijos ir formos, kurios, kūriniuose praradusios savo įprastas funkcijas, persikūnija į kitus vaidmenis. Paroda sukonstruota lyg pasivaikščiojimas, kuriame šie elementai, tarsi pamesti, užsilikę daiktai persipina su peizažo elementais. Sutinkamuose objektuose atsiskleidžia įvairiapusis technikų, medžiagų, tekstūrų panaudojimas, dėl kurio parodos visuma ima panašėti į piešinį, o skulptūros primena spalvines dėmes. Per ilgos nakties kuriama atmosfera iškreipia įprastą laiko tėkmę ir panardina žiūrovą į minimalistinę, meditatyvią erdvę.

Autorė pasižymi savo nuosekliai gvildenama abstrahuota skulptūrine kalba, asociatyviu mąstymu bei dėmesiu medžiagiškumui. Marija Šnipaitė nuolat išbando skulptūros ribas, perkonstruodama erdvę ar jungdama rastus objektus bei trapias ir ilgaamžes medžiagas.  Menininkės kūrybos procesas paremtas sąsajų paieškomis bei aplinkos stebėsena. Neretai jos kūriniai neturi galutinės formos – vieno kūrinio motyvai, medžiagos ar elementai gali būti perkonstruoti tam, kad atsirastų kitame darbe. Toks perėjimas iš vieno kūrinio į kitą pabrėžia Marijos Šnipaitės darbų tęstinumą, kūrybinio proceso ir idėjinio pamato vientisumą.

Marija Šnipaitė (1988) yra jaunosios kartos menininkė. 2014 m. ji baigė skulptūros magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. 2010 m. stažavosi Štutgarto menų akademijoje, Vokietijoje. Nuo 2016 m. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė. Nuo 2011 metų dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje, pristato skulptūras viešojoje erdvėje. Jos kūryba jau kelis kartus įvertinta individualia Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos stipendija meno ir kultūros kūrėjams.

Marijos Šnipaitės paroda Per ilga naktis (AV17) galerijoje veikia iki birželio 16 d.

Parodos kūrinių sukūrimą remia Lietuvos kultūros taryba.