Parodos

AV17 galerija pristatė vienų žinomiausių šiuolaikinio meno kūrėjų Latvijoje Andris Eglītis ir Katrīna Neiburga parodą „Pickled Long Cucumbers“ (liet. „Ilgi marinuoti agurkai“). Menininkai Latvijai atstovauja daugelyje svarbių šiuolaikinio meno renginių, vienas tokių – Venecijos bienalė, kurioje autoriai dalyvavo 2015 m.

Andris Eglītis ir Katrīna Neiburga kuria instaliacijas, kuriose dažnai integruojami video darbai, tapyba ir skulptūra. Menininkų kūrinius parodoje „Ilgi marinuoti agurkai“ jungė bendra žmogaus ir gamtos tema. Katrīna Neiburga video darbas, vaizduojantis žmogaus prigimties neatsiejamumą nuo gamtos, savotišką Adomo ir Ievos provaizdį, bei Andris Eglītis tapybos darbai, sukurti naudojant žemę, smėlį ir molį, taip pat menininko kurti archajiški objektai, kūrė tarsi naują pasaulį, kuriame dar juntami senojo pėdsakai. Kūriniuose buvo juntamas koegzistavimas ir kartu konfrontacija tarp šiuolaikinio ir pirmykščio pasaulių. Vaizduodami įvairius šiuolaikinio žmogaus atributus ir ritualus menininkai balansavo tarp neutralios, kartais postapokaliptinės nuotaikos, o šiuolaikybė įgavo barbarystės vaizdinį. Parodoje paliesti klausimai susiję su šių laikų ekologinėmis problemomis, nulemtomis žmogaus, o „grįžimas atgal į gamtą“, pabrėžė žmogaus prigimties stiprų ryšį su gamta ir jo veiksmų prieštaringumą. Parodos pavadinimui pasirinktas visiems pažįstamas agurkų konservavimo būdas bei įprastus agurkus pakeičiant ilgais, parodos žiūrovas buvo provokuojamas apmąstyti nusistovėjusių įpročių reikšmę mūsų gyvenimuose, racionalumą ir iracionalumą.

Katrīna Neiburga ir Andris Eglītis darbams būdingas antropologinis tiriamasis žvilgsnis į kultūrinius ir socialinius reiškinius, tam tikrų visuomenės reiškinių pasikeitimų fiksavimas, keičiantis jų funkcijai. Dažnai apmąstomi posovietinio laikotarpio lūžiai, praėjusio amžiaus ir dabarties sankirtos. Autoriai kvestionuoja nusistovėjusius stereotipus: lyčių, galios ir valdžios konstruktus, juos dekonstruojant ir suteikiant kritinį matmenį. Jų kūrybos centre atsiduria žmogus vidinių ar išorinių perversmų akivaizdoje, žmogaus dualumas tarp jo materialaus pasaulio ir dvasinio gyvenimo. Menininkų darbams būdinga grubi estetika, kuriama dažniausiai naudojamų natūralių, mažai apdirbtų medžiagų: medienos, molio, medžių šakų.

Katrīna Neiburga baigė vizualinės komunikacijos magistro studijas Latvijos meno akademijoje ir studijavo Karališkame Stokholmo meno institute. Parodose dalyvauja nuo 2000 m., taip pat dalyvavo Sidnėjaus ir Maskvos bienalėse. 2008 m. apdovanota „Purvītis Prize“ – aukščiausiu įvertinimu meno srityje Latvijoje. Menininkė taip pat buvo viena iš kandidačių prestižiniam „Ars Fennica“ apdovanojimui už išskirtinę meninę kūrinių vertę gauti. Ji taip pat kuria scenografiją Latvijos nacionaliniam operos ir baleto teatrui, Permos operos ir baleto teatrui bei Paryžiaus bastilijos teatrui.

Andris Eglītis studijavo Latvijos menų akademijoje, I. E. Repin Sankt Peterburgo menų institute ir HISK Belgijoje. Autorius savo kūryboje jungia įvairias meno rūšis: tapybą, skulptūrą, objekto meną. Parodose dalyvauja nuo 2000 m., yra surengęs ne vieną personalinę parodą Rygoje, Antverpene, Berlyne. 2013 m. buvo įvertintas „Purvītis Prize“.

Projektą dalinai rėmė Lietuvos Kultūros taryba.