Naujienos

Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre atidaroma Donato Jankausko-Duonio „Komercinė paroda Milijuons“.

Donatas Jankauskas yra Lietuvoje plačiai žinomas skulptorius, kurio didelio formato darbus dažniausiai galima sutikti viešosiose erdvėse. Jo kūryba išsiskiria monumentaliomis, zoomorfinėmis figūromis, atsikartojančiu beždžionių motyvu bei nuosekliu temų tęstinumu. Humoro ir sarkazmo nestokojantys kūriniai slepia nuo lietuvių liaudies tradicijų iki šiuolaikinės populiariosios kultūros varijuojančias nuorodas. Nevengdamas autoironijos, Duonis formuoja menininko, kaip savitą tikrovę kuriančio veikėjo įvaizdį.

„Komercinėje parodoje Milijuons“ Donatas Jankauskas pristatė naują oficialią Beždžionių muziejaus valiutą. Parodai sukurta instaliacija suteikia galimybę trumpam panirti į Duonio kuriamą beždžionių pasaulį ir jame pasvarstyti apie tai, kas nustato žmogaus valandos vertę. Tarp daugybės ženklų ant kupiūrų, į lankytoją reaguojančių nulio formos lempų bei silikonu dengtos lentos, ant kurios galima prisipiešti trūkstamus simbolius, kiekvienas lankytojas yra kviečiamas pasijusti milijonieriumi.

Donatas Jankauskas apie pinigus kalba juokaudamas bei švelniai pašiepia progresą kaip išskirtinai žmogui būdingą savybę. Kupiūrose įrašyti beždžionių metai pagal kinų kalendorių nurodo į istorinius įvykius bei ateities perspektyvas ir užmena klausimą apie tai, kaip suprantame evoliuciją. Skirtingos sumos, skirtos vaikams ir suaugusiems atspindi autoriaus pastebėjimą, kaip žmogui augant keičiasi jo santykis su pinigais bei atsiranda vis kiti poreikiai. Kalbėdamas rimtomis temomis Duonis jas meistriškai įvelka į humoro formą ir taip valingai nepateikia aiškių atsakymų. Parodoje tvyranti ironija padeda sugrįžti prie pirmykščių pradų ir pažvelgti į save su krisleliu humoro.

Donatas Jankauskas-Duonis gimė 1968 m. Sedoje. 1994 metais baigė skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Aktyviai dalyvauja parodose nuo 1990 m. Lietuvoje ir užsienyje. Kuria skulptūras, skulptūrinius objektus, videomeną, instaliacijas, lėles, kostiumus teatrui, rengia menines akcijas. 1997–2000 m. organizavo gatvės meno festivalius Telšiuose. 2002 m. bendradarbiaudamas su Oskaro Koršunovo teatru spektakliui „Oidipas karalius“ sukūrė kaukes. Jo kūrinių yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, MO muziejus Vilniuje, o skulptūros yra papildžiusios ne vieną viešąją erdvę, tarp kurių Sapiegų parkas, Paupio rajonas, ŠMC kiemas ir kt. Nuo 2006 m. dėsto Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokykloje. 2021 m. Savičiūnuose atidarė Beždžionių muziejų, kuriame eksponuoja surinktų ir savo sukurtų beždžionių kolekciją. Gyvena ir kuria Vilniuje.

Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba.