Parodos

Nerijus Erminas – vienas įdomiausių lietuvių konceptualiosios skulptūros kūrėjų, kurio darbams būdingas jautrus tikrovės „perkeitimas” į siurrealius, pasąmoninius išgyvenimus. Iš tiesų, menininko kuriamose naratyvinėse instaliacijose lengvai atpažįstamos žmogaus gyvenimo detalės ir kasdienės situacijos išgyvena neįtikėtinas transformacijas, yra pakreipiamos joms neįprasta, nuo realybės nutolusia linkme, o žiūrovas – įtraukiamas į nesibaigiantį prasminį žaidimą. Kasdienės, nereikšmingos situacijos Nerijaus Ermino naratyvinėse instaliacijose tampa menininko kūrybos varomąja jėga (be jų gyvenimas sutriktų, taptų nenuoseklus, klaidingas), verta nuoseklaus kūrybinio (pa)stebėjimo.

Parodoje žiūrovai turėjo progą pamatyti dvi naujas Nerijaus Ermino instaliacijas: „Septynios dienos iki nakties” ir „Aš būsiu pasirengęs, kai tu ateisi”, kurios taip pat yra ilgesnio kelis metus autoriaus vykdomo tyrimo dalis.

Pirmoje parodos pavadinimą ir temą rezonuojančioje instaliacijoje „Septynios dienos iki nakties” autorius tyrinėja simuliakro sąvoką. Prancūzų filosofas Jean’as Baudrillard’as simuliakrą apibūdina kaip tam tikrą daikto ar fenomeno būklę, kuomet daiktas vietoj to, kad atspindėtų realybę, imasi vaizduoti ir rodyti tai, ko iš tikrųjų nėra. Nerijaus Ermino instaliacijoje šis simuliakro aiškinimas pratęsiamas realiu „klaidingo” arba netikro veiksmo išgyvenimu. Viename bulvariniame žurnale neteisingai perskaityta antraštė lemia klaidingą žodžių junginį Septynios dienos iki nakties, kuris nėra susijęs nei su straipsnio turiniu, nei su pirminiu antraštės variantu. Atsiremiant į šią patirtį, darbe tikroviškumo prasmė ištirpinama tarp pavienių, bereikšmių daiktų ir sąvokų, o originalų kontekstą praradę kasdieniai atributai be pradinio turinio lieka bandymais slėpti reikšmes, kurių iš tiesų nėra.

Antroje instaliacijoje „Aš būsiu pasirengęs, kai tu ateisi” reflektuojami egzistenciniai žmogaus laikinumo ir amžinybės apmąstymai. Kaip pagrindinę raiškos priemonę šiame darbe autorius pasitelkia simbolių kalbą. Vidiniais reikšminiais ryšiais sujungti skulptūriniai objektai kuria juslinį patyrimą, kurio centre atsiranda rastos žmogaus kaukolės piešinys. Instaliacijoje per įvairias patirtis fiksuojamas ribų tarp fizinio ir metafizinio pasaulių nykimas.

Nerijus Erminas (1976) – šiuolaikinis lietuvių konceptualusis menininkas, skulptoriaus specialybę įgijęs Vilniaus Dailės akademijoje. Menininkas yra surengęs daugiau nei keturiolika personalinių parodų Lietuvoje tai pat aktyviai dalyvauja grupinėse parodose užsienyje. 2012 metais autorius šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius” komisijos apdovanotas už geriausią mugėje pristatytą skulptūrą, o 2014 metais autoriaus skulptūrinė instaliacija „Perlai” pristatyta Milane, galerijoje Dimora Artica. Menininkas nuo 2011 metų intensyviai bendradarbiauja su (AV17) galerija, tai jau trečioji autoriaus paroda šioje erdvėje.

 

Parodą parėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.