Parodos

Vladas Urbanavičius – vienas reikšmingiausių XXI a. Lietuvos skulptorių, padariusių didelę įtaką šiuolaikinės lietuviškosios skulptūros tradicijos formavimuisi, o darbai yra tapę svarbia Vilniaus miesto ir Lietuvos kultūrinio lauko dalimi. Skulptoriaus kūriniai, tokie kaip „Kabantys akmenys“ Kauno Taikos prospekte, „Krantinės arka“ Neries krantinėje ar „Kuoka“ MO muziejaus skulptūrų parke, yra gerai žinomi kiekvienam, net ir daile nesidominčiam žmogui. Autoriaus kūryba yra artima 7-ame dešimtmetyje Amerikoje susiformavusiai minimalizmo krypčiai, kuriai atstovavę menininkai taip pat rinkosi kurti iš panaudotų industrinių medžiagų, surūdijusio plieno. Menininko kūrybinis laukas apima skulptūrą viešojoje erdvėje, religinėse ir memorialinėse vietose, o po aštuonių metų pertraukos vėl pristatomi ir galerijos erdvėms sukurti skulptūriniai objektai.

Vlado Urbanavičiaus personalinėje parodoje „Plieno junginiai“ pristatomi naujausi skulptoriaus sukurti darbai, kuriuose atskleidžiami autoriui svarbūs medžiagiškumo bei įvietinto meno paieškos sprendimai. Menininkas savo kūryboje nagrinėja abstrakčios skulptūros, dydžio galimybių ribas erdvėje, daug dėmesio skiria kūrinio santykiui su aplinka ir suvokėju. Didelio mastelio plieno konstrukcijos, sukurtos specialiai (AV17) erdvėms, užvaldo ir, tarsi, pasisavina galeriją. Monumentaliose, kone erdvėje neišsitenkančiose skulptūrose atsiskleidžia itin didelis Vlado Urbanavičiaus dėmesys naudojamoms medžiagoms, subtili formos pajauta ir plastinė klausa. Jungdamas įvairias panaudoto metalo dalis, rastus objektus, autorius išryškina jų svarbą, perteikia ir unikalią formą, ir už jos slypinčią istoriją. Laiko paveiktas senas industrinis plienas suteikia darbams išskirtinumo ir dažnai inspiruoja visai netechniškas, konceptualias struktūras. Vladas Urbanavičius parodoje „Plieno junginiai“ kviečia perskaityti šias skulptūrinių objektų istorijas ir paanalizuoti mūsų santykį su jais.

Vladas Urbanavičius (1951) – skulptorius, 1977 m. baigė skulptūros studijas Dailės institute (dabartinėje Vilniaus dailės akademijoje). Nuo 1978 dalyvauja parodose ir skulptūros pleneruose Lietuvoje bei užsienyje. Skulptorius įvertintas apdovanojimais ir premijomis: Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija (2015), Vilniaus telecentro gynėjų paminklo konkurso III premija (1991), I premija Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalėje (2005), Lietuvos dailininkų sąjungos auksiniu ženkliuku (2006). Autoriaus darbų yra įsigijusios privačios ir muziejų kolekcijos Lietuvoje ir užsienyje.

Vlado Urbanavičiaus paroda „Plieno junginiai“ galerijoje (AV17), Totorių g. 5 veiks iki lapkričio 24 d.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Parodos turas 3D