Parodos

Juvelyrikos kūrėjų dueto Ugnės Blažytės ir Dano Tamašausko kūryba pasižymi medžiagų ir technologijų įvairove. Jai taip pat būdingas minties skaidrumas, subtili estetika bei gamtiškos formos, baltiškosios simbolikos žaismas. Šį kartą duetas drąsiai žengia iš jiems puikiai pažįstamos srities bei plačiajai visuomenei pristato kūrinį „Virsmai“, kaip ir juvelyrikos darbai, alsuojantį gamtiškumu bei archaika. „Virsmai“ – tai instaliacija, kurioje siekiama grįžti prie pradinės virsmo, kaip svarbiausio žmogiškosios būties įvykio, esmės ir prasmės. Kūrinyje gausu senųjų ženklų, primenančių senajai pasaulėžiūrai būdingą simbolinį pasaulio bei supančios aplinkos suvokimą. Simbolių gausybės ir jų implikuojamų prasmių dėka instaliacija tampa ypatingu veiksmu-apeiga, o patys ženklai įgauna atsakingą tarpininko tarp žiūrovo bei kūrinio vaidmenį, įgalinantį atrakinti pastarojo prasmes. Instaliacijos koduojamas virsmo momentas –  tai veiksmas, kuris prasideda ankstesniojo ciklo nykimu ir baigiasi naujojo atsiradimu bei įtvirtinimu. Svarbiausi žmogaus gyvenimo virsmai – gimimas, vedybos ir mirtis. Juose slypinčių galimybių suvokimas grąžina gyvenimui gelmę ir slaptį, esmę bei prasmę. Virsmas įvyksta subjektui tapus svarbaus įvykio, proceso liudininku ar tarpininku tarp dviejų žmonių, tarp žmogaus ir stichijos, tarp žmogaus ir laiko. Ir žinoma, tarp kūrinio bei žiūrovo.

Tapytojo bei architekto Manto Maziliausko „ĀUSTRAS DWARRIS* Šviesa ateina iš kampo“ pristatomuose kūriniuose virsmas įvyksta senuosius laikus menančią rūsio erdvę apgyvendinant naujais objektais. Snaudžianti, tamsos gaubiama erdvė įgauna naują egzistencinį svorį – parodos lankytojai, kūriniai kuria naują jos istorijos etapą. Eksponuojant darbus nenaudojamas dirbtinis apšvietimas, pasikliaujama natūralia, rūsyje tvyrančią tamsą drumsčiančia, dienos šviesa. Šešėlių žaismo apsuptyje  pateikiami balto kolorito darbai – objektai bei tapybos drobės, kuria savą, autentišką šviesos ir aušros aurą, kartu atspindėdami menininko kūrybai būdingą laiko tėkmės apmąstymo, sustabdymo momentą. Patyrusi kaitą bei trumpam laike sustingusi erdvė  kelia mintis apie būtį ir jos laikinumą, šviesą bei tamsą, tikro ir dirbtino priešpriešą. Taip pat žmogaus gyvenimą nuolat lydinčius virsmus – tuos, kurie matomi akimis ir tuos, kuriuos galime tik pajusti ar nujausti.

* Prūsiškai  Aušros Vartai

Ugnė Blažytė ir Danas Tamašauskas – profesionalūs juvelyrikos kūrėjai, drauge kuriantys nuo 2010 m. Meninių dirbinių iš metalo-juvelyro specialybę Danas Tamašauskas įgijo Kauno taikomojoje dailės mokykloje, Ugnė Blažytė – Vilniaus dailės akademijoje. Menininkai aktyviai rengia personalines bei dalyvauja grupinėse parodose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje ( JAV, Ispanija, Rusija ir kt.) 2012 m. Danas Tamašauskas pelnė I-ąją vietą  mažosios plastikos parodoje –  konkurse “Jungtys”, 2005 m. Ugnė Blažytė buvo apdovanota NORD LB/Lietuva Banko prizu už originalumą ir naujas idėjas juvelyrikos srityje.

Mantas Maziliauskas – Tapytojas bei architektas. Menininko kūrybos amplitudė itin plati – pastelė, tapyba, fotomontažas, objektai, skulptūra bei kt. Kūrėjas vadovauja vaikų ir jaunimo architektūros studijai “Architektūra. Nuo pajautos iki rakto”. Menininkas  aktyviai rengia personalines bei dalyvauja grupinėse parodose tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse (Olandija, Ukraina, Latvija ir kt.). Taip pat  yra sukūręs bei dalyvavęs rengiant ne vieną reikšmingą architektūros projektą (“Medinis kubas”. Geriausia Lietuvos namo realizacija (1vieta) 2007 m., Mantas ir Martynas Maziliauskai; Nidos menininkų kolonija. Edukacijos ir menų centras, 1vieta, M. Maziliauskas, G. Jankauskas, R.Gritėnas, Vilnius-Nida; 2008 m.; Norvegijos nacionalinio muziejaus konkursas. Proj. “O”. M. Maziliauskas ir grupė“ m-pjūvis”, Oslas, Norvegija, 2009 m.).